Wezwanie do zapłaty

Przed skierowaniem sprawy do sądu warto pisemnie wezwać drugą stronę do spełnienia świadczenia. Sprawy kierowane do sądu najczęściej są powodowane interesami majątkowymi powoda, czyli strony procesu która żąda spełnienia świadczenia przez drugą stronę. W takim przypadku należy wysłać zobowiązanemu (dłużnikowi) przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Kluczowe dla omawianego problemu są przepisy traktujące o kosztach procesu, tj. przepisy art. 98 – 110 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej jako „k.p.c.”). Koszty procesu zostały zdefiniowane przez Ustawodawcę jako koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Koszty procesu są różnie klasyfikowane, a ich wyróżnikiem jest to, czy strona procesu jest reprezentowana przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego czy też jej pełnomocnikiem jest osoba niebędąca adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym. Koszty procesu osoby reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego) będą znacznie wyższe niż w przypadku braku takiej reprezentacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że do niezbędnych kosztów procesu wlicza się wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika, które jest określone przez odrębne przepisy.

W tym zakresie trzeba zwrócić uwagę na treść przepisu art. 101 k.p.c., który informuje, że „zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu”.

Jeśli proces cywilny zostanie wszczęty, pozwany może przy pierwszej czynności procesowej uwzględnić powództwo (tj. przyznać rację powodowi). Dokonanie przez pozwanego takiej czynności ma wpływ na rozstrzygnięcie o kosztach procesu. Wtenczas wezwanie do zapłaty może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia dotyczącego tych kosztów. Brak spełnienia zasadnego świadczenia (lub chociażby nieodebranie wezwania) będzie dowodził, że pozwany dał powód do wytoczenia powództwa. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w w/w przypadkach pozwany będzie mógł dowieść, że mimo wysłania wezwania do zapłaty – nie dał powodu do wytoczenia powództwa. Niemniej jednak wysłanie wezwania do zapłaty przerzuca konieczność dowodzenia takich okoliczności na pozwanego (por. art. 6 Kodeksu cywilnego).

Należy również pamiętać, że wezwanie do zapłaty powinno zostać wysłane co najmniej listem poleconym. Najlepiej jest wysłać ten dokument za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Kopia wezwania do zapłaty wraz z dowodem nadania (oraz ewentualnie wraz ze zwrotką) stanowi dowód próby ugodowego zakończenia sporu jeszcze przed wytoczeniem powództwa.

 

E-licencja bibliotekiprawnej.pl

Do pobrania:
Wezwanie do zapłaty – formularz

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0