Odpowiedź na pozew.

Podstawowe kwestie odnoszące się do wniesienia odpowiedzi na pozew reguluje przepis art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten informuje przede wszystkim o tym, w jakim terminie należy wnieść odpowiedź na pozew. Co do zasady pozwany może wnieść odpowiedź na pozew przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę. Przewodniczący składu sędziowskiego może jednak wyznaczyć pozwanemu odpowiedni termin na wniesienie odpowiedzi na pozew. Termin wyznaczony przez sąd nie może być dłuższy niż dwa tygodnie.

 

Odpowiedź na pozew jest pismem procesowym. W związku z tym musi spełniać wymagania, jakie przed pismem procesowym stawiają przepisy prawa. Przede wszystkim w odpowiedzi na pozew należy wskazać:

1)      oznaczenie sądu, do którego jest skierowana, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2)      sygnaturę akt;

3)      oznaczenie rodzaju pisma;

4)      osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

5)      podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

6)      wymienienie załączników.

 

Do odpowiedzi na pozew należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

 

W odpowiedzi na pozew – poza wymaganiami, o których mowa wyżej – pozwany jest zobowiązany podać wszystkie twierdzenia skierowane przeciwko roszczeniu powoda, nakierowane na pogorszenie jego sytuacji procesowej oraz zawrzeć wniosek dowodowy na ich poparcie[1].

 

Odpowiedź na pozew nie zawsze będzie konieczna. Przykładem może być postępowanie rozwodowe. Cechuje się ono określoną specyfiką. Z sytuacją, gdy odpowiedź na pozew nie jest konieczna, mamy do czynienia przede wszystkim, gdy w małżeństwie nie ma małoletnich dzieci, a także innych „spornych” interesów stron postępowania.

 


[1] B. Karolczyk, Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego a prekluzja procesowa w postępowaniu zwyczajnym przed sądem pierwszej instancji, PPH 2012, nr 1, s. 55b

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0